s

بیدستان - ایجادآب انبارهای مدرن برای پایتخت/ چه کنیم پس اززلزله زنده بمانیم

موضوعات
Category

ارشیو وبلاک
Archived blog

کدهای اختصاصی
Code

کدهای اختصاصی
Site Statistics

» بازديد امروز : 1
» بازديد ديروز : 0
» افراد آنلاين : 1
» بازديد ماه : 8
» بازديد سال : 645
» بازديد کل : 648
» اعضا : 0
» مطالب : 9

زلزله - عارف فتحی  -شهریار و ملارد


آب انبارهای مدرن و جدید شهر تهران برای تامین آب مورد نیاز پس از زلزله احتمالی پایتخت پیش بینی شده که با ایجاد این آب انبارها تهرانی ها دست کم در ۳ روز اول مشکل آب آشامیدنی ندارند.خبرگزاری مهر، گروه جامعه: قربانیان زلزله توکیو در سال ۱۹۲۳ بیشتر کسانی بودند که در آتش سوختند نه آنها که در زیر آوار ماندند، زمین لرزه تهران روزی می آید، چند ماه پیش بود که تهران تکانی کوچک خورد و مردمان این شهر دوشبی را در خیابان ها تا صبح ماندند. اما زلزله فقط همین تکان ها نیست. بلکه می تواند عامل حوادث ثانویه  دیگری مانند آتش سوزی های گسترده باشد.


در سال ۱۹۲۳ زلزله شدید توکیو پایتخت ژاپن را لرزاند در پی این زلزله با توجه به چوبی بودن بافت اکثر ابنیه و وجود وسایل گرمایشی و پخت و پز ابتدایی، آتش سوزی در برخی از واحدهای تخریب شده رخ داد و به سرعت آتش حجم وسیعی از شهر را فرا گرفت تا آنجا که بخش اعظم پایتخت در آتش سوخت و شمار کشته شدگان و مجروحان ناشی از آتش سوزی از تعداد کشته شدگان و مجروحان ناشی از زلزله بیشتر بود. مشکل عمده ضعف در مهار آتش و عدم دسترسی به منابع آب برای اطفای حریق بود. اما تهران برای آتش سوزی زلزله احتمالی برنامه ای دارد.


احمد صادقی، جانشین شهردار تهران در شورای هماهنگی مدیریت بحران در این رابطه به مهر می گوید: اطفای حریق در شرایط عادی بر منابع آب به ویژه شبکه آب شرب تکیه دارد و شیرهای آتش نشانی در معابر به صورت مستقیم از شریان اصلی آب شهری تغذیه می شود. از سوی دیگر تعداد ایستگاه های موجود آتش نشانی در تهران هنوز تا برنامه ترسیم شده و استاندارد موجود فاصله دارد و در عین حال کمبود تجهیزات تخصصی نیز تا حدی مطرح است. در چنین شرایطی باید برای بدترین شرایط مواجه با حادثه و سانحه بزرگ برنامه ریزی  کرد. در این میان تامین شبکه پشتیبان آب ویژه اطفای حریق در هنگام زلزله که احتمال آسیب دیدگی شریان عادی تامین آب شرب وجود دارد، ضروری است.


برنامه ریزی برای تامین آب شرب اضطراری/ جای خالی شبکه پشتیبان برای اطفای حریق


رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با اشاره به این که در حال حاضر برای تامین آب شرب اضطراری برنامه ها و طرح هایی از سوی سازمان آب تهران تهیه شده و در حال اجراست که بتوان با تکیه بر منابع آب پشتیبان تا زمان ترمیم شکبه های آسیب دیده، آب شرب مورد نیاز شهر تامین شود می گوید: اما کماکان جای طراحی شبکه پشتیبان آب برای اطفای حریق در صورت قطع شدن شریان های اصلی آب خالی است البته این موضوع با مصوبه اخیر شورای هماهنگی مدیریت بحران شهر تهران در دستور کار دو کارگروه امور سیل و شریان های حیاتی و آتش نشانی و مواد خطرناک قرار گرفته است تا زیرساخت های لازم از هم اکنون پیش بینی   شود. از آنجا که تا کنون مطالعاتی در این خصوص انجام نشده است، قرار است مطالعات این طرح از سوی مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران انجام شود تا هر گونه فعالیت اجرایی بر پایه مطالعات علمی اجرا شود.


تاکید بر نصب شیرهای گاز حساس به زلزله


وی ادامه می دهد: مکمل این طرح اجرای طرح های ایمنی بیشتر برای شبکه گاز شهری از جمله نصب  شیرهای خودکار قطع گاز در شرایط وقوع زلزله است که حداقل باید در ۴۰۰ نقطه شریان گاز تهران نصب شود. شیرهای حساس به زلزله به صورت خودکار جریان گاز را متوقف می سازد و نقش موثری در کنترل آتش سوزی پس از زمین لرزه دارد.


آماده باش برای رویارویی با بدترین شرایط


به گفته صادقی در حال حاضر برخی از مجتمع های مسکونی، تجاری و اداری در نقاط مختلف از چاه آب برخوردارند و بخشی از نیازشان به آب را برای آبیاری فضای سبز و خدمات جانبی از این طریق تامین می کنند. شناسایی این امکانات و تامین تجهیزات برق اضطراری برای چاه های آب موجود یکی از شیوه های تامین آب پشتیبان برای اطفای حریق است. به هر حال براساس سناریوهای موجود وقوع زمین لرزه، تمام سازمان ها و نهادهای مدیریت شهری و خدمات اضطراری باید تمهیدات ویژه برای رویارویی با بدترین شرایط را از هم اکنون پیش بینی و برای آمادگی در برابر آن برنامه ریزی نماید که تامین شبکه آب اضطراری جهت اطفای حریق در کنار تامین شبکه آب اضطراری شرب از آن جمله است.


شورای هماهنگی مدیریت بحران شهر تهران در آخرین نشست خود با حضور شهردار وقت تهران ۱۲ مصوبه داشت که بر اساس بند ۹ این مصوبه مقرر شد کارگروه تخصصی آتش نشانی و مواد خطرناک با همکاری کارگروه تخصصی امور سیل و شریان های حیاتی نسبت به تهیه برنامه یا طرح تامین آب اضطراری تهران اقدام کنند.


رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با تاکید بر این که مجموع چالش‌های حوزه آبرسانی پس از زلزله در سه بخش شرب، اطفای آتش و بهداشت و درمان مطرح است می گوید: کمیسیون ایمنی، بهداشت و محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران نیز درصدد است با ارائه طرحی موضوع آبرسانی اضطراری تهران را بررسی کند و در این خصوص تاکنون جلساتی را با متخصصان، مدیران سازمان های مسئول و حتی گروه های داوطلب مردمی برگزار کرده است.


شورای هماهنگی مدیریت بحران شهر تهران در آخرین نشست خود با حضور شهردار وقت تهران ۱۲ مصوبه داشت که بر اساس بند ۹ این مصوبه مقرر شد کارگروه تخصصی آتش نشانی و مواد خطرناک با همکاری کارگروه تخصصی امور سیل و شریان های حیاتی نسبت به تهیه برنامه یا طرح تامین آب اضطراری تهران اقدام کنندبه جز تامین آب برای اطفا حریق احتمالی تامین آب شرب هم از نیازهای حیاتی پس از زلزله است. این که اگر از آوارها و آتش سوزی احتمالی جان سالم به در بردیم، تشنگی ما را از پا در نیاورد.


صادقی در این رابطه هم توضیح می دهد: در خصوص آب شرب اضطراری نیز از سال های گذشته تاکنون مطالعات متعددی از سوی ستاد مدیریت بحران سازمان آب منطقه ای تهران انجام شده است. تجربه زلزله های گذشته در مناطق مختلف کشور نشان داده است که مساله تامین آب شرب برای بازماندگان و امدادگران در مناطق زلزله زده از جمله اولویت های مدیریت بحران است. ارسال مقادیر زیادی 


mehrnews.com/news/4287769

دسته :
برچست ها :
نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد :        
متن دیدگاه :

تمامی حقوق برای نویسنده محفوظ میباشد